emocjonalno-literacki

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) oraz roli inteligencji w ruchu robotniczym i marksistowskim112. Hempel wskazał na względnie pozytywną rolę nacjonalizmu (rozumianego jako pewien rodzaj filozofii narodowej) w przeszłości — w jego zracjonalizowanej formie niemieckiej i emocjonalno-literackiej polskiej — jako czynnika integrującego narodowości we wczesnych fazach ich rozwoju i podnoszącego je cywilizacyjnie, i na reakcyjną, wsteczną jego funkcję we współczesności (ideologiczne sankcjonowanie wojen, interesu klas posiadających, hamowanie postępu społecznego) i przeciwstawił mu socjalizm jako jedyną alternatywę ludzkości113. Wysunął przy tym tezę, iż socja...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
SFil - Studia Filozoficzne (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.