niecenie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) przewrotów nie będą płazem puszczone. Zdarzało się niekiedy, że skupiały się na nowo opozycyjne żywioły, ale trwało to krótko; czujne oko naczelnika miasta Warszawy, Aleksandra Waszkowskiego, zdołało wszędzie dojrzeć bodaj maluczkie związki domowych wichrzeń i je rozpraszać. Nie mogąc nic zdziałać w Warszawie, chwytali się środków nowych niecenia zarzewia waśni i nieposłuszeństwa w obozach powstańczych, w styczniu 1864 r., kiedy żołnierz długim bojem wycieńczony, znojem i niewygodami a zimnem sterany, zdawało się, iż da ucho powolne zamachowiczom: stało się inaczej, oparł się pokusom rzekomych apostołów prawdziwej wolności. Oko Traugutta i tam czuwało, i do obozów...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Dubiecki, Maryan 1907. Romuald Traugutt i jego dyktatura podczas powstania styczniowego 1863-1864, wyd. drugie powiększ., Kraków : G. Gebethner i Sp.
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.