źleb

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) i prawdy. Od wyiskrzonej, księżycowej nocy, która się srebrzy na śniegach, do mrocznego i zadymionego burą mgłą jesienną pejzażu, w którym juhasy z ostatnim stadem baranów przy świetle mdłej latarki uchodzą przed zimą i nocą — od tragicznego Wiatru halnego, który w noc burzliwą rzucił kłęby gęstych, brudnych obłoków na grzbiety Tatr i targa w dolinie samotne świerki — do radosnej i rzewnej Wiosny, gdzie w srebrzystych, ciepłych oparach wyzłoconych słońcem kąpią się nierozkwitłe jeszcze drzewa i kwitną jaskry, rozsiane po zielonej łące — od błędnego wałęsania się zimnych mgieł nad stalową pomarszczoną wodą Czarnego Stawu — do skalnego urwiska, z którego «źlebem» pomiędzy głazami przesmykuje się stadko dzikich kozic — odnajduje się tam wszystko, co stanowi grozę, smutek, ogrom i dziką piękność Tatr.” (Lucjan Rydel, Stanisław Witkiewicz, „Tygodnik Ilustrowany”, nr 26.)...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Prus, Bolesław 1964. Kroniki. T. 14, Warszawa : PIW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.