diuretyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) szczególnie licznie zaś reprezentowane są w medycynie ludowej. Spośród tych roślin, tak chętnie polecanych jeszcze w starożytności i wiekach średnich, cały szereg zawdzięcza swą reputację, właściwie jako środków diuretycznych, w znacznej mierze obfitej ilości płynów, z którymi zażywano je: z drugiej jednak strony nie ulega żadnej wątpliwości, że składniki o wybitnym działaniu moczopędnym występują w wielu roślinach bezsprzecznie. Niniejszy przegląd uwzględnia wyłącznie te rośliny, których działanie moczopędne nie ulega żadnej wątpliwości, pominięte natomiast zostały rośliny, które swe działanie diuretyczne zawdzięczają raczej działaniu nasercowemu (miłek wiosenny, cebula morska, konwalia). SEMINARIUM LEKARSKIE 109...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
MedycW - Medycyna Współczesna (War­sza­­wa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.