kulturalno-psychiczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) wybuchów zbrojnych. Powodował on ofiary, ale przyczynił się walnie do uratowania od zagłady oraz do rozwoju kultury i świadomości narodowej, do ukształtowania jedności kulturalno-psychicznej narodu w rozmaitych zaborach. Jednocześnie jednak ucisk i walka narodowa sprzyjały swoistemu egocentryzmowi myśli społecznej. Przez długie pokolenia nasi politycy i historiozofowie (nie mówiąc już o pisarzach i poetach) traktowali dzieje i sprawy innych narodów w relacji do losów Polski, przede wszystkim według tego, jaki miały one stosunek do Polski, jak ich postępowanie wpływało na losy sprawy polskiej. Powstawała pa...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Michnik, Helena (oprac.) 1960. Marks i Engels o Polsce. Zbiór materiałów w dwóch tomach. T. 1, Warszawa : KiW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.