obluzganie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) przybierały formy ordynarnych kłótni karczemnych. Właściwie nie dyskutowało się ani argumentowało; ograniczano się do obsypywania adwersarza stekiem najbardziej grubiańskich epitetów i rynsztokowych wyzwisk: „To niesłychane obniżenie się poziomu politycznej publicystyki u nas jest czymś zastraszającym — ubolewał współpracownik „Kuriera Łódzkiego” nad upadkiem etyki zawodowej dziennikarstwa. — Obluzganie błotem, oplucie — to ma być pokaz partyjnej kultury. Na szpalty niektórych pism wprowadza się styl i sposób wysławiania godny apaszowskich spelunek”. Na nic zdały się apele Syndykatu Dziennikarzy Łódzkich o zachowanie umiaru w polemice prasowej...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Pawlak, Wacław 1984. W rytmie fabrycznych syren. Łódź między wojnami, Łódź : Wyd. Łódzkie
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.