rewolucjonizm

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) noży, będącego upostaciowaniem filozofizmu europejskiego w XVII w., Hejnego — sceptycyzmu XIX w., Lassalla, Marksa — socjalizmu i rewolucjonizmu. Wracając do rdzenia mistycyzmu żydowskiego—„Kabały“, dodać musimy, że pierwsze jej zasady zrodziły się podczas niewoli babilońskiej, pod wpływem pojęć Wschodu, a szczególniej opierając się na dualizmie Zoroastra, później zaś kształciła się w szkołach filozoficznych Aleksandrji i zaczerpnęła wiele z systemarów Pitagoresa i Platona, miała wiele wspólnego z gnostycyzmem i neoplatonizmem...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Korycki, Władysław 1913. Z duchowych wnętrz. Studja krytyczno-literackie, Warszawa : E. Wende i S-ka
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.