ulepianie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Wiadomo, że tekst sztuki stanowi zaledwie połowę owocu, albo raczej, według starego dobrego zwrotu — jego mniejszą połowę. Owoc dojrzewa i pęcznieje w inscenizacji teatralnej. Szczególne trudności musi nastręczać tekst odmierzony skąpo, nierozpulchniony okolicznościowymi wstrętami, nie dający okazji do ulepiania soczystych postaci charakterystycznych. Podczas pisania sztuki ciążył nade mną lęk o czystość intencji. Szło mi więc o to, aby zawartość sztuki i rozplanowanie postaci nie dało się zredukować do typizacji obyczajowej, ani sprowadzić do jakowejś groteski, która tak łatwo narzuca się jako styl traktowania zjawisk historycznie przestarzałych, • a dwór przecież do tych należał od dawna. Takie przynajmniej były moje...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
ŁódźT - Łódź Teatralna (Łódź)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.