zaaprowidowanie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Największy udział w tuczeniu świń dla Górnego Śląska brała, zgodnie z wymienioną statystyką rosyjskiego urzędu weterynaryjnego w Sosnowcu, gubernia lubelska. Należy spodziewać się, że i po wojnie rozpocznie się w wymienionych miejscowościach hodowla i tuczenie świń przy wykorzystaniu wszystkich dogodnych warunków i że Górny Śląsk w przyszłości, jak i dotąd, pokrywać będzie znaczne zapotrzebowanie tłustych świń dla swej ludności robotniczej dzięki Polsce. Ze względu na ważne znaczenie kwestii wystarczającego zaaprowidowania w mięso naszego obwodu przemysłowego, ośmielamy się za pozwoleniem W. E. szczególnie zaznaczyć konieczność zabezpieczenia sprowadzania mięsa z Polski również i na wypadek, gdyby nie była ona przyłączona do Niemiec. Zainteresowany jest wielce nasz powiat w uregulowaniu też...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Wierzbicki, Andrzej 1957. Wspomnienia i dokumenty (1877-1920), Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.