administracyjno-kancelaryjny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) mierze przypadek. Ale z największym prawdopodobieństwem nie wolno nam cofnąć okresu propagandy języka ogólnego drogą języka pisanego przed w. XIII i przyznać jej znaczniejszego zasięgu. Przemawia za tym wzgląd na rolę łaciny w działalności administracyjno-kancelaryjnej, w życiu umysłowym Polski średniowiecznej, na poziom wykształcenia świeckich, obcość wyższego duchowieństwa, słabą organizację szkolnictwa. Bardzo ważki jest też wzgląd na fakt, że u Czechów, których rozwój kulturalny i jego formy są dla nas tak wpływowym i długotrwałym wzorcem, piśmiennictwo zaczyna się dopiero w XIII w...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Klemensiewicz, Zenon 1982. Składnia, stylistyka, pedagogika językowa, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.