analityczno-teoretyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) zastąpienia modelu automatem technicznym wszędzie tam, gdzie jest to możliwe i racjonalne. Z tego względu w t. rozwija się badania związane z -»-układami uczącymi się oraz budowę takich automatów, które będą zdolne do rozwiązywania złożonych zadań myślowych (-»-heurystyka, -»-myślenie twórcze). Złożoność zadań, które rozwiązuje t., jest niejednokrotnie tak wielka, że nie można ich rozwiązać przez badania analityczno-teoretyczne. Wtedy z pomocą przychodzi metoda tzw. eksperymentu cybernetycznego realizowanego na komputerach. W Polsce, w ostatnich latach, badania z zakresu t. prowadzono m.in. w Instytucie...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Kempisty, Maria (red.) 1973. Mały słownik cybernetyczny, Warszawa : Wiedza Powszechna
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.