arystokratyczno-rycerski

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Fakt, że na dworach, które są ośrodkami rozwoju świeckiej liryki muzycznej w wieku XIV, współpracują z jednej strony intelektualiści i szermierze tradycji arystokratyczno-rycerskiego stylu życia i sztuki, jak Guillaume de Machault — duchowny, poeta i muzyk, a z drugiej strony rzesza muzyków zawodowych, która wyszła z tradycji szpilmanów3, miał tu duże znaczenie. Tłumaczy on zarówno samo zjawisko odrodzenia się w nowej szacie dawnych form trubadurów i truwerów, jak i — wobec ustawicznych kontaktów wzajemnych różnych sfer społecznych — proces przenikania do liryki dworskiej XIV wieku elementów ludowych...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Łobaczewska, Stefania 1961. Style muzyczne. T. 1. Cz. 2, Kraków : PWM
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.