biblioteka-filia

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Wielkie biblioteki publiczne tworzą dzisiaj organizmy zwane siecią biblioteczną. Jest to wysoce skomplikowany aparat pod względem administracyjnym i fachowo bibliotekarskim. Centrum dyspozycyjne dla sieci bibliotecznej mieści się w gmachu głównego księgozbioru. Tam się układa plany rozmieszczenia bibliotek-filii, opracowuje zasady organizacji szczegółowej, prowadzi centralne zakupy książek, powinno się także wszystkie nabytki centralnie katalogować ‘i klasyfikować; tam się ustala rozliczne metody pracy pedagogicznej, szkoli własny personel, bada i publikuje wyniki wszystkich prac, bada się środowisko i jego potrzeby i na podstawie tych zestawień ustala się racjonalną politykę biblioteczną tego ośrodka, w którym biblioteka publiczna dominuje. Dla ogółu zaś społeczeństwa —...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Bibliotekarz - Bibliotekarz (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.