chrześcijanka-męczennica

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) amantów (Niecnota w sidłach), 3 nowele H. Morsztyna, przerobione przezeń z Dekameronu, wśród nich opowiadanie o cierpliwej Gryzeldzie (Złoto w ogniu), czy legendę hagiograficzną o trzech chrześcijankach-męczennicach (Tragedia trzech sióstr..., w wyd. 2 Sędzia bez rozsądku). Twórczość ta, przypominająca metody M. Reja czy W. Potockiego, produkt bezstylowej kultury pani na Nieświeżu, rozmiłowanej w świecie baśni, interesująca bardziej dla folklorysty niż dla historyka literatury pisanej, wprowadzała tematykę bardzo różnorodną, nie pozbawioną swoistego wdzięku. Pisała też wiersze, pozostawiła...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Krzyżanowski, Julian, Hernas, Czesław (red.) 1985. Literatura polska. Przewodnik encyklopedyczny. T. 2, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.