czuszykanie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) spacerując zwolna po wrzosach — tam i z powrotem. A gdy niebo rozjaśniło się na dobre, gdy gwiazdy roztopiły się w ametyście nieba a zorza zaróżowiała, — z krzaków i drzew pc bliskich brzmi delikatne gruchające stękanie samic-ciecior ek. Prawdziwe „zacietrzewienie” opętuje czarnych rycerzyków. Melodyjne bulgotanie przelewa się chóralnym niemilknącym tremolem. Prócz czuszykania rozlega się głuchy svk bojowy, jakby hu-hu-hu przeciągłe. Koguty i przelatują z miejsca na miejsce, grożą sobie nawzajem stając w pozycji bojowej. Wreszcie dochodzi do prawdziwej walki. Z niigłośnym lecz ostrym krzykiem „ker-ker-ke”, 305...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Pawlikowski, Michał K. 1959. Dzieciństwo i młodość Tadeusza Irteńskiego. Powieść, Londyn : B. Świderski
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.