darwo

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) lub przynajmniej przesiadywała w kościele. Najmłodsza Dagomira nie wykazywała ani takich uzdolnień i upodobania we władzy jak Witosława, ani takiej pokory jak Sulimira. Trzy siostry rodzone, każda inna. Właściwie docze wszystkie trzy darwa było oddać do zakonu, jak tego matka chciała? Starczyłoby tam Witosławy, a dwie młodsze przyniosłyby lepszy pożytek przez małżeństwa, chociażby nie tak wysokie jak owe Jadwigi do Wielkopolski i Mirosławy do Szczecina. Wprawdzie niga to nie zabezpieczało trwałych sojuszów, ale wiedno poszerzało stosunki rodzinne i umożliwiało wywieranie wpływu u zamiedzników...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Leśmian, Bolesław 1974. Poezje wybrane, Wrocław etc. : ZNiO
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.