dokumentalno-kronikarski

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Na tle konfliktu ideowego z postawami współczesnymi nastąpił u niektórych pisarzy, starszego zwłaszcza pokolenia, przebywających poza zaborem rosyjskim afirmatywny nawrót do czasów młodości, przede wszystkim do tematyki powstania styczniowego. Pojawiło się wówczas kilka prób powieściowej syntezy tych wydarzeń, w których nadal jednak górowały czynniki dokumentalno-kronikarskie i publicystyczne. Odnosi się to zarówno do powieści Walerego Wołodźki (pseud. Wacław Koszczyc), opisujących dzieje powstania na Litwie (Wybrańcy losu 1880-1881) i działalność Traugutta (Wici wyroczne 1898), jak i do obszernej, na wpół autobiograficznej powieści Jeża Za gwiazdą przewodnią (1896)...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Markiewicz, Henryk 1986. Literatura pozytywizmu, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo