dokłuć

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) zaraz przestał myśleć w ogóle. Cała droga usłana była trupami, odarto je nawet z bielizny, a ta dzicz hulała w ulicach wrzeszcząc na wypędzanych z domów ludzi, strzelając, dzieci wyrzucali z okien, stojący zaś w dole nadziewali je w locie na bagnety, rozwalali z naiwną wesołością, tratowali końmi nie dokłutych, a z niektórych domów dobywał się dym, bo zapaloną słomę rzucali do piwnic, aby wydusić tych, co się tam pochowali, potem uduszonych też odzierali do naga, i gdy któryś z tych hołodrańców dopadał do Piotra, to ten, co go wiódł, odganiał wymachując naganem i wołał, to lackaja detyna, ale ne nasza, darowany żytiem od Gawryluka, więc jakże Piotr miał myśleć o czymkolwiek? Jednakże po jakimś czasie...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Odojewski, Włodzimierz 1962. Zmierzch świata, Warszawa : Czytelnik
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
imiesłówliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo