dwudziestosześciotaktowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Za to opusem 37, wydanym w roku 1840, literatura lirycznych utworów instrumentalnych wzbogaciła się o dwa prawdziwe arcydzieła. I znowu nokturn 11 g-moll i 12 G-dur uzupełniają się wzajemnie. Pierwszy jest jakby pytaniem, pełnym melancholijnej niepewności, wypowiedzianym łzawymi melodiami: jego część środkową stanowi dwudziestosześciotaktowy ustęp o czterogłosowej budowie akordowej w charakterze chorału. Być może, że kompozycja ta powstała w chwilach fizycznej i moralnej depresji Chopina, w czasie pobytu na Majorce, w opustoszałych murach klasztoru kartuzów w Valdemosie. Na ten beznadziejnie smutno nastrojony...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Jachimecki, Zdzisław 1957. Z pism. T. 2. Chopin. Rys życia i twórczości, Kraków : PWM
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.