dziesięciomarkówka

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Rząd pruski na kościół nie dał ani grosza. Pomyślne zakończenie budowy zawdzięczać należy przede wszystkim ofiarności parafian. Niejeden z naszych oszczędnych gospodarzy obejrzał kilka razy „trojaczek” czy „talerek”, nim go dał, ale dał. Ksiądz Barczewski rozpisywał listy na wszystkie strony, prosząc o datki. Niejednokrotnie srebrne talary czy złote dziesięciomarkówki znajdowały drogę do Brąswałdu, a szlachetny ofiarodawca nie chciał wymienić swego nazwiska. Najwięcej dawali znani z ofiarności i głębokiej pobożności księża warmińscy...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Zientara-Malewska, Maria 1966. Śladami twardej drogi, Warszawa : Pax
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.