dziesięcioskładnikowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) U Kwiatkowskiego występują zdania o następującej liczebności: 32 jednoskładnikowe, 64 dwuskładnikowe, 79 trzyskładnikowe, 51 czteroskładnikowe, 37 pięcioskładnikowych, 25 sześcioskładnikowych, 21 siedmioskładnikowych, 2 dziewięcioskładnikowe, 3 dziesięcioskładnikowe, 2 jedenastoskładnikowe i po jednym 12- i 17-składnikowym. Nie jest to rozkład typowy dla prozy powieściowej. Aby sobie uświadomić skąpstwo Kwiatkowskiego w obdzielaniu zdań prostych składnikami, warto rzucić okiem na skład dość charakterystycznego zdania z Parnickiego: pokazał mi naraz dwie podobizny: ...i Waszą wykonaną [...] przez panią X, która istotnie uprawiała,...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Pisarkowa, Krystyna 1994. Z pragmatycznej stylistyki, semantyki i historii języka. Wybór zagadnień, Kraków : IJP PAN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.