dziesięcioszprychowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Na grodzisku znajdujemy różne przedmioty importowane, np.: części płytki z zieloną polewą, fragmenty kafli bez polewy, wykonanych z glinki identycznej, jak kijowskie korczagi lub grzechotki. Mimo wielkiego zniszczenia pobliskiej osady prace badawcze podjęte tam dały interesujące wyniki. Na przestrzeni 9 arów znaleziono m. in. budynek z resztką ścian o konstrukcji plecionkowej, jedną chatę oraz dziesięć jam. Wewnątrz chaty znalazło się dziesięcioszprychowe koło od wozu z piastą oraz drewniana łyżka-czerpak. Istnieje próba interpretacji dwu jam zbadanych jako ewentualnej wędzarni ryb. Fakt znalezienia w północnej części osady dużej ilości żużlu pochodzącego z wytopu albo fryszerki żelaza pozwala przypuszczać, że ludność osady zajmowała się m. in. wytapianiem żelaza...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Kazimierski, Józef et al. (red.) 1974. Dzieje Woli, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.