dziesięciotaktowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) formy sonatowej. Schemat architektoniczny formy sonatowej daje się tu stwierdzić na podstawie planu konstrukcji wczesnoklasycznej (w ekspozycji pierwszy temat ośmiotaktowy, zbudowany symetrycznie dwutaktami z poprzednika i następnika z kadencją na dominancie górnej; równie symetrycznie zbudowany łącznik oparty na materiale pierwszego tematu, modulujący najprostszą drogą z tonacji f-moll do c-moll; drugi temat dziesięciotaktowy, oparty na nowym materiale; dziewięciotaktowy epilog, oparty na rozbudowanym zwrocie kadencyjnym w tonacji dominanty górnej; przetworzenie, obejmujące 31 taktów, z szerokim wachlarzem modulacyjnym: p — Sp i jej równoimienna molowa — Sp — D — Tp durowa — Dp — D — wprawdzie w znacznej mierze oparte jeszcze na figuracji, ale już z częściowym wyzyskaniem techniki rozkładania czołowej struktury melodycznej pierwszego tematu ma jej struktury cząstkowe; regularna repryza)...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Łobaczewska, Stefania 1960. Style muzyczne. T. 1. Cz. 1, Warszawa : PWM
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.