dziewięcioosobowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Szereg tych specjalnych uroczystości zakończył wydany w dniu 6 lutego bal zecerów w „Alkazarze“, na którym znajdowało się paru właścicieli drukarń, paru redaktorów i kilku nas, biednych gryzipiórków... Zwyczajnie, swój ciągnął do swego! My, przemysłowcy minorum gentium (zecerzy i literaci), płaciliśmy po rubelku, mieliśmy salę formy kiszkowatej i dziewięcioosobową muzykę, w której trąba odzywała się najszczęśliwiej. Tańcowaliśmy do rana z takim ogniem, że aż gospodarz pudełkowatej sali począł się nie bez racji lękać o swój piecyk żelazny! Nie powiem jednak, aby literaci do najświetniejszych należeli tancerzy...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Prus, Bolesław 1956a. Kroniki. T. 1. Cz. 2, Warszawa : PIW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.