filozofia-mądrość

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Skoro formowanie systemu wartości jest istotną funkcją światopoglądu- — można by sądzić, że każdy światopogląd jest jakoś filozoficzny, zawiera lub zakłada przynajmniej pewne tezy filozoficzne, jeśli nie teologiczne. To chyba ma także na myśli Wilkanowicz pisząc o filozofii wcielonej i odróżniając filozofię fachową, filozofię-naukę od filozofii-mądrości (Powrót, s. 151). Filozofia, a może i teologia wcielona byłyby to te elementy światopoglądu, które stanowią w nim podstawę wartościowania. Właśnie ze względu na światopoglądową rolę filozofii tak bardzo obawiamy się ciasnoty u tych wszystkich, którzy się tą dziedziną zawodowo zajmują. Zdajemy sobie przecież sprawę że to, co dzieje się w filo...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Znak - Znak (Kraków)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.