filozofia-poezja

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) filozoficznej, kulturalnej. Pan Lem użył porównania, że filozofia znajduje się jakby na krze płynącej, może bardzo pięknej, w piękne wzory kryształowe powycinanej, ale jest w jakimś sensie odizolowana, nie znajduje posłuchu wśród szerokiej publiczności, natomiast futurologia oparta o bogate środki przekazu, wywiera jakiś wpływ. Dlaczego tak jest? Czy nie jest to przypadkiem dlatego, że filozofia często korzystając z tego drugiego ujęcia, o którym pan prof. Grzegorczyk wspomniał, ta filozofia-poezja zbyt często się wypowiadała w sposób poetyczny i być może, że to były sensowne wypowiedzi, ale jak pozytywista by powiedział, nie były intersubiektywnie sensowne, to znaczy, każdy rozumiał je tak, jak chciał rozumieć i dlatego ludzie stracili trochę zaufanie do filozofów i do filozofii, niechętnie patrzą w stronę tej kry płynącej sobie gdzieś po wodach współczesności. I czy nie powinniśmy...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Znak - Znak (Kraków)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.