formalno-semantyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Słowotwórstwo synchroniczne stosuje tę samą metodę analizy dwuczłonowej, tylko opiera się nie na związkach genetycznych wyrazów powiązanych słowotwórczo, lecz na formalno-semantycznej zależności między nimi, co trafnie uwydatnia termin „motywacja“. Motywacja często zbiega się z pochodnością rozumianą w sensie genetycznym, lecz zgodność taka nie jest konieczna. Kierunek pochodności może się zacierać, a w języku współczesnym pary wyrazów mogą występować z motywacją wzajemną (por. np. tzw. czasowniki ruchu Hecm—hochtł, bc3th — bo3htł, por...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
BPTJ - Biuletyn Polskiego Towarzystwa Ję­zy­ko­znawczego (Kraków / Wrocław / War­szawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo