funkcjonalno-dynamiczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) G. Ascoli, M. Bartoli, B. Terracini, V. Pisani, G. Bohlfs’a). To wszystko nasunęło myśl, że pod mocnym wpływem innego języka i wskutek akumulacji wielkiej liczby obcych elementów, język może „zmienić” i „opuścić swą rodzinę genetyczną, przechodząc do drugiej. Stąd prascy przedstawiciele lingwistyki funkcjonalno-dynamicznej wprowadzili rozróżnienie między pokrewieństwem genealogicznym (przez wspólne źródło = „prajęzyk”, „język-baza”) a ich „powinowactwem” (niem. „Affinität”); w tym ostatnim przypadku chodzi o wspólne rysy pojawiające się dzięki zbieżnej ewolucji i interferencji (termin proponowany właśnie przez praskich lingwistów na miejsce dawnej nazwy „mieszania się języków” i obecnie zakorzeniony w językoznawstwie)49...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
BPTJ - Biuletyn Polskiego Towarzystwa Ję­zy­ko­znawczego (Kraków / Wrocław / War­szawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.