funkcjonalno-językowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) „Zwykłe” wyrazy, które coś znaczą, to nie to samo, co np. imiona własne, jak Iwan, Mikołaj, Wasyl itd., które w systemie leksykalnym języka nie mogą mieć żadnych związków znaczeniowych z innymi wyrazami i którym przeto nie może być właściwy ów moment funkcjonalno-językowy, jaki cechuje rzeczowniki pospolite. Od imion własnych różnią się rzeczowniki pospolite tym, że nie oznaczają jednego przedmiotu, lecz wiele przedmiotów, które łączą się w pewne kategorie z określonego „punktu widzenia”, ale różnią się pod względem samego ich charakteru. Dzieje się tak...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Handke, Kwiryna 1997. Rozważania i analizy językoznawcze. Wybór prac [...], Warszawa : SOW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.