geograficzno-osadniczy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) miona i szczepy uważano za jednostki polityczne (Arnold). czy skupienia etniczne (Balzer), za pewnego rodzaju „łączności“ rodów na podłożu etnograficznym i językowym, „a zapewne także i“ religijnym, ukształtowane „w dużej mierze“ pod działaniem warunków' geograficzno-osadniczych (Kutrzeba) albo też za formacje geograficzno-osadnicze i równocześnie polityczne, jeśli zaś chodzi o plemiona bądź w odniesieniu do szczepów, etniczne i polityczne (Z. Wojciechowski itp. Zaznaczyć jednak należy, że jeszcze przed ostatnią w'ojną pojawnł się głos protestu przeciw używaniu terminu „szczep“ w odniesieniu do jednego z dwóch rodzajów formacji tzw. doby plemiennej, podniesiony przez Balzera, który propono...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
CzPHist - Czasopismo Prawno-Historyczne (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.