historiozoficzno-ontologiczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Nowe podejście ChRL do problematyki pokoju wyraża się także w twierdzeniu, iż bipolarny podział świata, charakterystyczny dla okresu „zimnej wojny”, przekształca się w trendy multipolame, co ma doprowadzić do demokratyzacji stosunków międzynarodowych, zgodnie z cyklem „rywalizacja - tarcia - kompromis”. Zatem w obecnej sytuacji, którą określa fundamentalna alternatywa historiozoficzno-ontologiczna istnienia lub zagłady Bytu, działania Chin na rzecz pokoju w stosunkach międzynarodowych nie ograniczają sie jedynie do najbliższego otoczenia, pokoju w Azji, ale mają wymiar globalny, dotycząc całej kuli ziemskiej...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Kukułka, Józef (red.) 1991. Pokój w teorii i praktyce stosunków międzynarodowych, Warszawa : UW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.