historyczno-archiwalny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) z dawnymi uczestnikami tamtych bojów. W sumie, jak sam powiada, zrekonstruował „około siedmiuset” biografii indywidualnych, z których później spróbował „wynotować kilkanaście czy kilkadziesiąt różnych dróg życiowych” (s. 33; osobna część tomu poświęcona została portretom poległych). Mimo tych uzupełnień historyczno-archiwalnych książka Srogi zachowała w pełni swój charakter osobisty, zarówno w swych pozytywach, jak i w pewnych niedostatkach. Do pozytywów zaliczmy przede wszystkim klimat autentyzmu, a także żywy, pełen temperamentu i prywatnego zaangażowania sposób prowadzenia narracji; przekształcając się po części w historyka, autor nie przestał być rasowym gawędziarzem, a równocześnie publicystą, który nie ogranicza się do beznamiętnego przedstawienia faktów, lecz pragnie czytelnika porwać, zapalić, przekonać do określonych postaw i opinii...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Mann, Tomasz 1973. Listy 1948-1955 oraz Suplement, przeł. T. Zabłudowski, Warszawa : Czytelnik
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.