historyczno-doktrynalny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) nych. Filozofia stawała się wiedzą zasad w ujęciu ideowym i umiejętnością polegania na tych zasadach w zakresie sprawstwa, tylko już nie wiedzą zasad w ogóle ani umiejętności w ogóle, ale wiedzą określaną konkretnie historyczno-doktrynalnymi i historyczno-społecznymi wymogami kształtowanej nimi przez człowieka epoki. Z niej wyrastała świadomość sensu rozwijającego się w niej życia i jego przejawów, z niej wywodziła się i formowała myśl ówczesnego człowieka, ona rzutowała na jego postępowanie i jego twórczość, choć zapładnianą często z ubocza, to jednak niepowtarzalnie i już z wizją własnej teraźniejszości i sobie jedynie zawdzięczanej przyszłości, dającą dzieła na miarę wieków...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Legowicz, Jan (red.) 1979. Historia filozofii średniowiecznej, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.