historyczno-mityczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) nalizmem waśni wśród narodów bałkańskich, czy też np. znanego konfliktu kanonicznego między Cerkwią serbską i macedońską Wielcy święci anachoreci, podobnie zresztą jak cały, niezwykle ważny z kulturowo-literackiego punktu widzenia, region - na przestrzeni wieków w sensie polityczno-administracyjnym tak serbski czy bułgarski jak i macedoński, pozostanie przecież wspólnym dziedzictwem kulturowym wszystkich trzech narodów. Z drugiej strony posługiwanie się przez Cerkiew przymiotnikiem „serbski” w najszerszym terytorialnie i czasowo, historyczno-mitycznym znaczeniu jest zupełnie zrozumiałe - służy zbawianiu ludzi i ułatwia Cerkwi trwanie w tym kształcie i tych warunkach, jakie jej z woli Boga narzuciła i narzuca historia5. Zupełnie innąsprawąjest fakt przeniesionego niestety na grunt Cerkwi za pośrednictwem narastających dziś tendencji nacjonalistycznych konfliktu, dotyczącego zabytków sakralnych na terenie Macedonii...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Gil, Dorota 1995. Serbska hymnografia narodowa, Kraków : Instytut Filologii Słowiańskiej UJ
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.