informacyjnoprzetwórczy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) w im mniejszym organizmie „wypróbowane”. Tak np. tchawki, czyniące płuca i płucny krwioobieg zbędnym, pracują niezawodnie u małych zwierząt — owadów, a potem okazują się czynnikiem, limitującym wzrost rozmiarów ciała, przez co owady już nie „potrafiły zmądrzeć” (stosunek bowiem mocy informacyjnoprzetwórczej do pojemności układu nerwowego jest zgrubsza stały: toteż neuronowego mózgu nie da się „miniaturyzować” tak, by wreszcie okazała się ćma czy mrówka choćby tylko „jak szczur rozumna”). Sądzić wolno, że gdyby nie to wielkie potknięcie się...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
SFil - Studia Filozoficzne (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.