intelektualno-abstrakcyjny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Ot, choćby sprawa pewnego brewiarza. Zachował się list Księdza z roku 1948, ważny między innymi i dlatego, że poddaje w nim analizie swój stosunek do rzeczy: Odnośnie brewiarza. Jeżeli chodzi o prezenty, pamiątki, fotografie itd. to niestety nie umiem przywiązywać do nich wagi od kogokolwiekby pochodziły. Może to się łączy z tym, że nie jestem wyobrażeniarzem, ale mam sposób myślenia raczej intelektualno-abstrakcyjny. A może to po prostu jakaś insensibilitas — brak uczucia. Bóg wie. Kiedy się nad tym zastanawiam, to z przykrością zauważam, że jeszcze najwięcej wagi przykładam do takich pamiątek, które schlebiają memu snobizmowi...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Znak - Znak (Kraków)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.