inteligencko-kawiarniany

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) wał27, lecz tylko jeden jego wiersz ukazał się w miesięczniku grupy. Był czymś w rodzaju odpalonego wielbiciela — skamandrytą, ale gorszym. Teraz — dzięki podsuniętej mu przez Stanisława Piaseckiego ideologii — gorszość ta zyskiwała sens, stawała się innością. Inteligencko-kawiarnianej poezji tamtych mógł przeciwstawić swoją — ludową, swoje harde „myśmy są z niższych sfer” 28. Oczywiście słowo „lud” ma wiele znaczeń i w gruncie rzeczy Gałczyński pisze też dla inteligentów — tyle że spauperyzowanych przez kryzys. Niemniej faktem jest, że dwoistość kul...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Sandauer, Artur 1966. Dla każdego coś przykrego, Kraków : Wyd. Literackie
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.