jakościowo-istotny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Jest jednak sens zwrócenia na nią uwagi i przedstawienia za jej pośrednictwem stopni istotnościowego poznania. W hierarchii klas naturalnych posiadamy bowiem ostre wyróżniki - właśnie istotowo-bytowe - rzeczywistości jawiącej się nam jako rzeczywistość uporządkowana. Różniące cechy są niepowątpiewalne, mające się do siebie jak byt do niebytu. Zycie bowiem w stosunku do rzeczy nieożywionych jest stopniem jakościowo-istotnym, podobnie jak poznanie w stosunku do niepoznania, a samowiedza (w wypadku człowieka, ugruntowana na duchu) w stosunku do jej nieposiadania u zwierząt. Stopnie pośrednie, o których mówią nauki przyrodnicze, są z...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Krąpiec, Mieczysław Albert 1995. Dzieła. T. 13. Język i świat realny, Lublin : KUL
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.