justycjariusz

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) 194 IGNACY STRZELB1CKI nych poddanych z Nawsia, z pola nie ustąpił; lecz już 21 wieczór zaczęło się rozszerzać głuche szemranie mieszczan i powyższych poddanych, a w nocy tegoż podniosły się nawet jawne glosy, że należy wydać rozjadłym chłopom podpisanego kameralnego justycjariusza, kameralnego dzierżawcę dóbr Zwolińskiego i dziedzica z Zawadki Flaszkiewicza, którzy się do kościoła w Brzostku schronili, gdyż wydania ich żądała banda rabusiów Szeli, a gdyby to nastąpić nie miało, miasto może być zniszczone. Poddani z Nawsia napadli na tamtaj...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Kieniewicz, Stefan (oprac.) 1950. Rewolucja polska 1846 roku. Wybór źródeł, Wrocław : ZNiO
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.