kulturowo-intelektualny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) ta“ Hanny Malewskiej, „Kamień filozoficzny" Marąuerit Yourcenar, mimo wszystko trafiają do wąskiego kręgu czytelniczego. Wyjątek na naszym rynku czytelniczym stanowią powieści Antoniego Gołubiewa i Zofii Kossak-Szatkowskiej. Lecz wspomniani tu przed chwilą pisarze stworzyli typ historiozoficznych powieści — rzek, będących próbą już nie tylko ponownego odczytania dziejów, ale przede wszystkim ponownego wartościowania i hierarchizowania kulturowo-intelektualnego wkładu jednostki ludzkiej w kształtowaną przez nią historię. Stąd tradycyjnej, dziewiętnastowiecznej fabule, opartej przede wszystkim na wojennych anegdotach, gdzie wyznacznikiem losów ludzkich były ciągłe walki i staczane bitwy, przeciwstawili oni wydarzenia intelektualne, które legły u podstaw rozwoju naszej kultury i cywilizacji. Tutaj wojny to tylko...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Więź - Więź (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.