kulturowo-normatywny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) i wzorów kulturowych na powstawanie emocji i formy ich ekspresji. Liczne eksperymenty i badania psychologów społecznych wskazują, że istnieją podstawy do poszukiwania integracji obydwu scharakteryzowanych podejść4. Oprócz dowodów występowania zróżnicowanych form ekspresji, uzależnionych od kulturowo-normatywnych regulacji, istnieją dowody uniwersalności pewnych form ekspresji, spontanicznych, naturalnych i wspólnych gatunkowi ludzkiemu. Dowodów takich — o czym się zapomina — dostarczył zresztą już Darwin pokazując, że choć większość reakcji emocjonalnych ma charakter uniwersalny, to jednak istnieją inne, specyficzne dla danej kultury czy nawet konkretnego człowieka gesty i formy ekspresji emocji. Warto zaliczyć Darwina do prekursorów so...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
KiSpoł - Kultura i Społeczeństwo (Warsza­wa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.