kulturowo-polityczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Tożsamość narodowa związana jest — jak już podkreślałem — z istnieniem i działalnością politycznego ośrodka narodotwórczego, a proces upowszechniania tożsamości narodowej może ulec daleko posuniętej instytucjonalizacji. Upowszechnienie tożsamości narodowej nie likwiduje, oczywiście, konfliktów społecznych w zróżnicowanym klasowo społeczeństwie narodowym. Efektem procesu narodotwórczego jest jednak także pewna zintegrowana społeczność kulturowo-polityczna, posiadająca pewne wspólne wartości kulturalne oraz instytucje społeczne i polityczne. W sferze polityki integracja ta objawia się brakiem dążeń odśrodkowych o charakterze secesjonistycznym; oznacza to, iż uformowało się trwałe społeczeństwo polityczne. Na szczególną uwagę zasługują zdarzające się sytuacje silnych wielowymiarowych konfliktów (np. Belgia) nie prowadzących jednak do rozpadu społeczeństwa państwowego 22...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
SFil - Studia Filozoficzne (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.