liberalno-indywidualistyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) utrzymane jako stojące na przeszkodzie dobru społecznemu. Autor jednej z prac poświęconych omawianemu zagadnieniu dowodzi, że w danych warunkach utrzymanie zasady nominalizmu równałoby się starogreckiej Sejsachteja, czyli powszechnemu skreśleniu zobowiązań pieniężnych, podczas gdy polityka gospodarcza ma zadanie wykonywania pieczy nad całością gospodarstwa; w zakres jej działania wchodzić może periodyczne przywracanie równowagi pomiędzy poszczególnymi gałęziami gospodarstwa; cytowany autor ocenił te nowe zasady jako odstępstwo od zasad światopoglądu liberalno-indywidualistycznego i zwrot ku kategoriom uniwersalistycznym czy kolektywistycznym 13...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Falkiewicz, Andrzej 1982. Fragmenty o polskiej literaturze, Warszawa : Czytelnik
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo