liberalno-popularny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Stopień dowódcy, moim zdaniem, wymaga obywatelskiej łatwości w kamrackim pożyciu, wymaga on w obejściu się form i uczuciów liberalno-popularnych obok całej sprężystości i służbistości co do stosunków służby wojskowej i uczucia powinności, nieustąpienia jak samemu prawu. Najusilniej zaś od samego początku i do końca mego dowództwa starałem się wszystkich panów gwardzistów przejąć zaszczytnością i ważnością ich powołania, i powinnością zachowania w każdym czynie jak największej roztropności i obywatelskiej powagi, a to w celu utrzymania ogólnego porządku publicznego, spokojności miasta, zabezpieczenia każdemu własności i obok tego zasłonięcia praw krajowych od nieprawej napaści z czyjejkolwiek bądź strony i czy to...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Ostrowski, Antoni 1961. Pamiętnik z czasów powstania listopadowego, Wrocław ; Warszawa ; Kraków : ZNiO
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.