liberalno-reformistyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) czasową sytuację polityczną. Trudności w dziedzinie gospodarczej spowodowały odejście Figla z urzędu kanclerza, który w 1953 r. objął Julius Raab. Po śmierci prezydenta Kórnera w 1957 r. wybrano ponownie socjalistę, a mianowicie Adolfa Scharfa, dotychczasowego wicekanclerza; jego miejsce zajął socjalista Bruno Pittermann. Wiązało się to też ze zmianami w programie SPÓ, która odeszła wtedy od teoretycznych zasad marksizmu, stając się jeszcze bardziej liberalno-reformistyczna. Otwarła ona też swe szeregi dla praktykujących katolików. Wybory z 1959 r. potwierdziły istniejący układ stosunków politycznych. Przy tworzeniu nowego rządu Pittermann objął nie tylko urząd wicekanclerza, ale także ministra gospodarki upaństwowionej...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Wereszycki, Henryk 1972. Historia Austrii, Wrocław etc. : ZNiO
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.