liberalno-snobistyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) ciarsko pojmowanego marksizmu. Idei państwa narodowego przeciwstawia się z tej strony albo jakąś utopię internacjonalistyczną, albo jakieś realne struktury ponadnarodowe. Matrycę dla takiego myślenia stworzyła Róża Luksemburg. Z drugiej strony idea państwa narodowego jest atakowana przez liberalno-snobistyczne kręgi inteligenckie. Na ogół mało się zwraca uwagi na to dziwne myślenie, a przecież nie jest ono tak mało ważne, jak się wydaje. Ponieważ dla opinii tych kręgów żadna władza wykonawcza na ogół nie ma ucha, wydaje się, że cokolwiek one głoszą, jest pozbawione realnego znaczenia...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Łagowski, Bronisław 1986. Co jest lepsze od prawdy?, Kraków : Wyd. Literackie
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.