machina-natura

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Otóż aby uszczęśliwić ludzkość - i w przeciwieństwie do Chrystusa uczynić to skutecznie - Wielki Inkwizytor decyduje się działać rozumnie, czyli w zgodzie z prawami natury. Jednakże prawa natury, machiny kierującej się własnymi koniecznościami są, jak się stara wykazać Dostojewski, niemoralne. Głuche na ludzką niedolę, powodują wessanie człowieka w tryby bezdusznej machiny-natury. Są one, jak pisze Miłosz, „w zarządzie potężnego Ducha Niebytu. I oto Wielki Inkwizytor (czyli sam kochający dzieci Iwan Karamazow) musi traktować tych, którymi rządzi, jak dzieci, i jak niewolników” (105). W ten sposób „obiektywna prawda nauki” nabiera rysów diabel...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Dorosz, Krzysztof 1989. Maski Prometeusza. Eseje konserwatywne, Londyn : Aneks
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.