marketyzacja

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) — demokratyzację, przejawiającą się m.in. w spadku prestiżu odmiany literackiej oraz szerokim udziałem w komunikacji publicznej odmian kolokwialnych i środowiskowych; — marketyzację, która łączy się z obniżeniem w życiu społecznym rangi kultury wysokiej oraz ze wzmocnieniem pozycji kultury popularnej i populistycznej, a także czyni nosicieli polszczyzny użytkownikami kodu ograniczonego, 0 niskim stopniu alfabetyzacji funkcjonalnej (jeśli nawet obserwujemy kształcenie językowe, to ma ono charakter bardzo technologiczny, sprowadza się do treningu i ogranicza podmiotową rolę człowieka); — internacjonalizację // nacjonalizację — zderzenie się tych dwu tendencji widać z jednej strony w przejawach entuzjastycznego serwilizmu kulturowego 1 językowego, z drugiej — w popieraniu elementów rodzimych i ksenofobicznym stosunku do obcych...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Mazur, Jan (red.) 1999. Polska polityka językowa na przełomie tysiącleci, Lublin : UMCS
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.