materialista-komunista

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) W artykule O znaczeniu wojującego materializmu (1922) L. postawił marksistom radzieckim zadanie dążenia do współpracy i sojuszu materialistów-komunistów z materialistami-niekomunistami (zwłaszcza z przyrodnikami) w celu opracowania filozoficznych zagadnień przyrodoznawstwa i umacniania związku filozofii z naukami przyrodniczymi, uczynienia z pisma „Pod Sztandarem Marksizmu” (miesięcznik filozoficzny i społeczno-ekonomiczny ukazujący się w latach 1922—44) organu propagującego naukowy światopogląd, zorganizowanie systematycznych studiów nad dialektyka Hegla...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Jaroszewski, Tadeusz M. (red.) 1982. Słownik filozofii marksistowskiej, Warszawa : Wiedza Powszechna
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.