materialno-idealny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) jak lokal, urządzenia, księgi itp. Ale obok tego rodzaju akcesoriów pojawiły się niemniej ważne wartości o charakterze niematerialnym, choć bynajmniej nie pozbawione handlowego znaczenia, jak zaufanie do danego przedsiębiorstwa połączone z jego nazwą (firmą), organizacja, jak pozostający w związku z tym swoiście ukształtowany krąg klienteli, dla której, oprócz wspomnianych już momentów, nieobojętna była sprawa lokalizacji przedsiębiorstwa, itp. W ten sposób przedsiębiorstwo rozumiane jako działalność prowadziło do wytworzenia się pewnego złożonego (materialno-idealnego) kompleksu wartości, który stał się samoistnym przedmiotem obrotu i prawnej ochrony. Stąd wywo...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Kędzierska-Cieślakowa, Alicja 1973. Komis (Zagadnienia cywilnoprawne), Warszawa : Wyd. Prawnicze
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.